تبلیغات
کلمه - اربعین قیام جاودانه امام حسین
 
کلمه
کل یوم عاشورا و کلّ ارضٍ کربلا
درباره وبلاگ


این وبلاگ برای خوانندگانی محترمی که مطالب مفید تربیتی و قرآنی را دنبال می کند طراحی گردیده واز نقطه نظرات شما استقبال می کند" ahmadi315@yahoo.com
98-9357728846++

مدیر وبلاگ : محمد علی احمدی
نظرسنجی
مطالب ومحتوای این وبلاگ چگونه است؟


با کاروان کربلا در اربعین امام حسین (ع)

 

اربعین قیام جاودانه امام حسین (ع ) فرا رسیده و کاروان بازماندگان قیام کربلا از سرزمین شام به کربلا خواهد رسیده است.

اربعین قیام جاودانه امام حسین (ع ) فرا رسیده و کاروان بازماندگان قیام کربلا از سرزمین شام به کربلا رسیده است.

چهل روز بود که هستی داغدار مظلومیت حسین بن علی (ع) بود. چهل روز بود که رنج پیمان شکنی، بر جان عده ای پنجه می کشید ؛ بر جان کسانی که صدای یاری طلبی حسین بن علی (ع) را شنیدند ، اما به سویش نشتافتند. چهل روز بود که دلهای پریشان کودکان داغدار و دیدگان اشکبار زنان سوگوار ، اندوهی عظیم را حکایت می کرد. اینک کاروان بازماندگان قیام کربلا از سرزمین شام به کربلا رسیده است.
بیستم ماه صفر سال 61 هجری قمری ، چهل روز از شهادت امام حسین (ع) و یارانش در سرزمین کربلا می گذشت. چهل روز بود که هستی داغدار مظلومیت حسین بن علی (ع) بود. چهل روز بود که رنج پیمان شکنی ، بر جان عده ای پنجه می کشید ؛ بر جان کسانی که صدای یاری طلبی حسین بن علی (ع) را شنیدند ، اما به سویش نشتافتند. چهل روز بود که دلهای پریشان کودکان داغدار و دیدگان اشکبار زنان سوگوار ، اندوهی عظیم را حکایت می کرد. اینک کاروان بازماندگان قیام کربلا از سرزمین شام به کربلا رسیده است. کاروانی از زنان و کودکان دل شکسته ، کاروانی که قرار است با غمی بزرگ و جانکاه به شهر مدینه بازگردد.
با ورود به کربلا ، خاطره روز عاشورا برای کاروانیان تداعی شد. صدای گریه و ناله ی زنان و کودکان به آسمان برخاست. چشمان پر از اشک و بغض های مانده در گلو ، غوغایی در کربلا به راه انداخت. هرکس با شهید در خاک خفته خود سخن می گفت. امام سجاد (ع) به قبور مطهر شهدا نگریست. به یادش آمد که هنگام وداع با این پیکرهای پاک بخصوص بدن مطهر پدرش ، چه اندوه و تأثر شدیدی بر قلب او سنگینی می کرد ، اما عمه گرامی اش زینب (س) او را با جملاتی آرام بخش تسکین داد و گفت : " در آنچه می بینی ، بی تابی نکن. خداوند از گروهی از این امت پیمان گرفته است که این عضوهای از هم جدا و این بدنهای آغشته به خون را جمع کنند و به خاک بسپارند. آنان در این سرزمین ، نشانه ای برای قبر پدرت می گذارند که گذشت روزگار اثرش را محو و نابود نخواهد کرد. سرکردگان کفر و پیروان گمراهی در نابودی آن می کوشند. اما تلاش آنان ، آوازه نام او ( حسین بن علی ) را بلندتر می گرداند."
پیشگویی حضرت زینب (س) کاملاً درست بود. در تاریخ آمده است که اجساد مطهر شهدای کربلا به دست افراد قبیله بنی اسد به خاک سپرده شد. خاندان داغدیده امام حسین (ع) به همراه سایر خانواده های شهدا ، سه روز در کربلا ماندند و برای عزیزانشان عزاداری کردند. در تاریخ نقل شده است که جابر بن عبدالله انصاری از یاران پیامبر که نابینا شده بود ، همراه چند تن از بنی هاشم ، برای زیارت قبور شهدای کربلا از مدینه به این سرزمین آمد. در آن روز هنگامی که امام سجاد (ع) جابر را دید ، فرمود : " ای جابر ، به خدا سوگند که در همین جا مردان ما را کشتند. زنان را به اسارت درآوردند و خیمه ها را به آتش کشیدند. "
جابر ، از اطرافیانش خواست تا او را بر سر قبر حسین بن علی (ع) ببرند. جابر ، دستانش را روی قبر امام گذاشت و آنقدر گریست که از هوش رفت. وقتی که به هوش آمد ، چندین بار نام حسین (ع) را بر زبان آورد و آن حضرت را صدا زد و گفت :
" گواهی می دهم که تو فرزند بهترین پیامبران و فرزند بزرگ مومنان هستی. تو در دامن پرهیزکاران پرورش یافتی. تو پاک زیستی و پاک از دنیا رفتی و دلهای مؤمنان را از فراق خود ، اندوهگین کردی. پس سلام و درود خدا بر تو باد. "
زینب (س) نیز با صوتی حزین که دلها را جریحه دار می کرد ، بر سر مزار برادرش حسین (ع) نشست و آرام با او سخن گفت و گریست. قلب زینب (س) مملو از اندوه بود ، اما به ادامه مسئولیت بزرگ خویش پس از قیام عاشورا می اندیشید.
قرنها از واقعه کربلا می گذرد. اما این رویداد ، چون خورشیدی عالمتاب ، راه مبارزه با ظلم و بیداد و خودکامگی را نشان می دهد. یکی از دلایل جاودانگی قیام امام حسین (ع) ماهیت آن است. امام حسین (ع) از ابتدای حرکت خویش ، اصولی را مطرح فرمود که هر فطرت پاکی آن را می پذیرد و مورد تحسین قرار می دهد. آزادی خواهی ، عدالت طلبی و مبارزه با ظلم و فساد برای همیشه تاریخ ، اصولی مقدس و جاودانه هستند. نهضت امام حسین (ع) حرکتی درجهت زدودن اسلام از پیرایه ها و کج فهمی ها بود. پس از رحلت پیامبر اسلام (ص) ، اغلب حاکمان و سیاستمدران تلاش می کردند که تعالیم این دین را در جهت منافع خود بکار گیرند. آنها خواهان اسلامی بی محتوا و تحریف شده بودند تا بر مردمانی بی هویت به راحتی حکومت کنند. به همین دلیل امویان و حکومتهای ستمگر پس از آنان ، اسلام را آنطور که خود می خواستند ، تفسیر و ترویج می کردند. امام صادق (ع) در تحلیل نقش بنی امیه در انحراف مردم ، به نکته ای ظریف اشاره کرد و فرمود :" بنی امیه ، راه شناخت ایمان را برای مردم باز گذاشتند ، ولی راه شناخت شرک را بستند ، برای آنکه وقتی مردم را به شرک فرا می خوانند ، آنها درمورد آن معرفت و شناخت نداشته باشند. " ( اصول کافی - ج 2- ص 41 )
بنی امیه بسیار کوشیدند که فرایض مهمی مثل نماز ، روزه ، حج و سایر تعالیم و سنتهای اسلامی را از محتوا خالی کنند تا مردم تنها به صورت و شکل این عبادات توجه داشته باشند. زیرا با آگاهی مردم از عمق آموزه های حیات بخش دین ، حاکمان جائر بنی امیه نمی توانستند به حکومت و مدیریت جابرانه و مزورانه خویش ادامه دهند. از دیدگاه امام حسین (ع) سیاست و حکومت وسیله ای برای تحقق اهداف متعالی انسانی است. از این رو ایشان تأکید می کند که نه به خاطر میل به قدرت ، بلکه به خاطر شناساندن نشانه های دین خدا قیام کرده است. در آن دوران تاریک و خفقان آور ، رسالت سیاسی امام حسین (ع) این بود که ماهیت امویان را رسوا سازد و سرزمین های اسلام را از حاکمیت چنین افراد ناشایستی برهاند.
امام حسین (ع) معتقد بود که انحراف و ابتذال جامعه ، نتیجه سرپیچی از آموزه های دینی است ، چرا که دوری از خداوند ، آدمی را به وادی پوچی و از خود بیگانگی می کشاند. این حقیقتی است که در تمامی عرصه ها و دوران ها جاری است. آن زمان که مردم به سلطه قدرتهای ستمکار و فاسد تن دهند ، جامعه از مسیر طبیعی و انسانی خود خارج می شود. شحصیت بزرگی چون حسین بن علی (ع) نمی توانست شاهد باشد که اهل باطل ، مردم را به بندگی غیرخدا وادارند. وقتی اسلام مکتب عزت ، آزادگی و عدالت است ، چگونه می توان تن به اسارت و ذلت سپرد و دربرابر ستم و ستمگری سکوت اختیار کرد ؟
امام حسین (ع) نشان داد آنجا که اساس دین در خطر است و آنجا که سازش با ستم ، مترادف با مرگ انسانیت و ارزشهای متعالی است ، سکوت ، شیوه مردان خدا نیست.
از دلایل جاودانگی راه و قیام امام حسین (ع) ، تدابیر دقیق و سنجیده شخصیت های بزرگی چون حضرت زینب (س) ، امام سجاد (ع) و سایر امامان و شخصیتهای دینی برای شناساندن ماهیت و اهداف این قیام الهی است. بنی امیه با ابزارهای گوناگون تبلیغاتی خود ازجمله با شایعه پراکنی و شبهه افکنی ، تلاش می کردند حقایق را کتمان کنند و حادثه کربلا را در هاله ای از ابهام فرو برند. اما تلاش آنها از همان روزهای نخست بعد از واقعه ، بی نتیجه ماند. چرا که قیام امام (ع) پیام رسانانی مدبر و زمان شناس داشت. سخنان تاریخی حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) در نقاط مختلف ، نقاب از چهره سیاه یزیدیان برداشت و آنان را به شدت رسوا ساخت. راویان نوشته اند که تاثیر صدای زینب (س) آنچنان بود که نفس ها در سینه ها حبس شد. استحکام سخن و کلام شیوای زینب ، چنان بود که بزرگان کوفه گفتند : " سبحان الله ! گویی این صدای علی (ع) است که از حنجره دخترش زینب (س) بیرون می آید. "
زینب (س) طی بیاناتی صریح خطاب به مردم شهر کوفه فرمود : " خدا را سپاس مى گویم و به پدرم محمد و برگزیدگان و پاکان دودمانش ، درود مى فرستم.
اى مردم کوفه ، اى نیرنگ بازان و بی وفایان ، شما مانند آن زنى هستید که از پنبه رشته هاى نخ می تابید و سپس دوباره آن را پنبه مى کرد. شما ایمانتان را وسیله زندگى و مکر و فریب قرار داده اید و ارزشى برایش قائل نیستید. در شما جز خودخواهى ، دروغ ، دشمنى بیجا ، پستى و تهمت و افتراء ( چیز دیگری ) وجود ندارد. چگونه مى توانید ننگ کشتن پسر پیامبر خاتم و سید جوانان اهل بهشت را از خود بزدائید. شما کسى را کشتید که پناه بى پناهان و طبیب دردمندان و گنجینه دین و دانش بود. حسین (ع) نور هدایت انسانها به سوى حق و پیشواى امت و حجّت پروردگار بود. به وسیله او به راه راست هدایت می شدید. در سایه همت بلندش ، از ناگواری حوادث و سختى ها ، تسکین مى یافتید و با نور ولایت او ، از گمراهى و ضلالت نجات پیدا مى کردید. آگاه باشید که گناه زشت و ناپسندى را مرتکب شدید که از رحمت خدا دور شدید. سعى و کوشش شما بى فایده ماند ، دستهاى شما از درگاه خدا قطع شد و در معامله تان زیان کردید. (شما ) به حسرت و ندامت گرفتار شدید ، خشم و غضب الهى دامنگیرتان شد و ذلت و مسکنت گریبانگیرتان گردید. "
آگاهی بخشی زینب در کنار روشنگری های امام سجاد (ع) ، مانع از آن شد که بنی امیه به اهداف خویش دست یابند. با آگاهی و هوشیاری اهل بیت پیامبر ، حماسه عاشورا ، جایگاه خود را به عنوان حماسه ای جاودان در طول تاریخ حفظ کرد. امامان از نسل پیامبر برای خنثی نمودن تبلیغات مسموم دشمنان و تلاش آنها درجهت تحریف و نادرست جلوه دادن قیام امام حسین (ع) ، به بیان اهداف نهضت پرداختند. تبیین اهمیت و جایگاه امامت و رهبری صالح در جامعه ، معرفی چهره واقعی بنی امیه و افشای جنایات آنان از جمله روشنگری های ائمه بود.
برگزاری مراسم سوگواری و بزرگداشت مقام و منزلت شهدای کربلا و گریه بر مصائب امام حسین (ع) و یارانش نیز از شیوه های مؤثری بود که توسط اهل بیت پیامبر بکار گرفته شد تا حماسه عاشورا دچار تحریف و فراموشی نشود. از این رو ، قیام کربلا در مرزهای جغرافیایی جهان اسلام محصور نماند و سرمشق آزادگان عالم شد. به طوری که غیر مسلمانان نیز از این نهضت الهام گرفتند. این همان تحقق سخن پیامبر بود که فرمود :" بعد از شهادت حسین (ع) آتشی در دلهای مؤمنین برافروخته می شود که هرگز سرد و خاموش نخواهد شد. "
نهضت امام حسین (ع) پیامدهای گوناگونی را درعرصه های سیاسی - اجتماعی به دنبال داشت. این پیامدها هم در محدودهء زمانی و مکانی آن روزگار و همچنین در عصرهای بعد نیز اوضاع برخی جوامع را تحت تاثیر قرار داد. چرا که حرکت امام حسین (ع) براصولی مبتنی بود که این اصول ، درهمه زمانها و همه مکانها ، مورد تایید و پذیرش هر انسان حقیقت جویی است. در تمامی مراحل نهضت مقدس امام حسین (ع ) خدامحوری ، عدالت طلبی و ستم ستیزی موج می زند. این نهضت از نظر خلق حماسه های بی بدیل و ظهور کمالات معنوی ، بی همتاست. جلوه های ناب ایثار و فداکاری و ایمان و معرفت دراین قیام ، حکایت از اندیشه ای متعالی داشت. اندیشه ای که با محوریت دین ، دربرابر تفکر دنیا طلبانه و ستمگرانه ایستاد. از اینروست که این نهضت ، همواره الهام بخش ، پویا و تاثیرگذار است. امروز تمسک به هریک از جنبه های قیام امام حسین (ع ) می تواند دستاورهای بسیاری را برای ملت های مظلوم و تحت ستم به همراه آورد. به همین دلیل است که شخصیت بزرگی چون مهاتما گاندی ، رهبر استقلال مردم هند ، نهضت امام حسین (ع ) را الهام بخش خود در رهایی هندوستان می داند. همچنین انقلاب بزرگ و ظلم ستیز ایران ، با الهام از تعالیم و ارزشهای نهضت امام حسین (ع) شکل گرفت و به پیروزی رسید و هنوز بر پایه همان آموزه ها ، راه خود را در مقابله با ستمگران ادامه می دهد.
عاشورا، یک روز بیش نبود ، اما شعاع تاثیر آن تا ابدیت کشیده شده است و وجدان های حساس و دلهای پاک را تحت تاثیر خود قرار می دهد. قیام امام حسین (ع ) از سال 61 هجری قمری ، تا امروز ، همچون چشمه ای جوشان وخروشان ، از آب زلال و گوارای خود ، تشنگان معرفت ، حقیقت و عدالت را سیراب کرده و الهام بخش بسیاری از نهضت های حق علیه باطل بوده است. درس های عاشورا ، درگستره زمان و زمین ، همچنان ادامه دارد چرا که درگیری حق جویان و عدالت خواهان با ستمگران و اهل باطل ، همیشگی است.نوع مطلب : اسلام، اهلبیت(ع)، فرهنگ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
جمعه 16 آذر 1397 03:22 ق.ظ

Fantastic material. Thanks!
tesco price cialis estudios de cialis genricos generic cialis at the pharmacy cialis generic cialis generic tadalafil buy cialis for sale in europa cialis para que sirve cialis australian price prix de cialis cialis 10mg prix pharmaci
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:59 ق.ظ

Kudos, I enjoy this!
cuanto cuesta cialis yaho generic cialis pill online cialis online nederland cialis online napol canadian discount cialis cialis wir preise cialis 10 doctissimo cialis generic generic cialis in vietnam cialis tablets australia
سه شنبه 13 آذر 1397 03:00 ق.ظ

Good postings. Thanks!
cialis therapie generic low dose cialis safe site to buy cialis online buying cialis in colombia cialis 20 mg cost where do you buy cialis cipla cialis online cialis 5 mg how to purchase cialis on line safe dosage for cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 01:56 ب.ظ

With thanks, A lot of tips.

generic cialis levitra we like it cialis soft gel buy cialis cialis efficacit cilas cialis uk purchase once a day cialis buy cialis online cheapest import cialis 40 mg cialis what if i take
یکشنبه 11 آذر 1397 01:57 ب.ظ

You suggested this exceptionally well.
look here cialis cheap canada generic cialis 20mg tablets cialis online enter site 20 mg cialis cost cialis purchasing cialis pills cialis 5mg cialis canadian drugs cialis kamagra levitra callus
شنبه 10 آذر 1397 02:02 ب.ظ

You stated it wonderfully.
are there generic cialis safe site to buy cialis online buy original cialis cialis 200 dollar savings card rezeptfrei cialis apotheke cialis authentique suisse cialis pills in singapore cialis cost purchasing cialis on the internet cialis per paypa
جمعه 9 آذر 1397 02:41 ب.ظ

Whoa loads of valuable knowledge!
where to buy cialis in ontario generic cialis 20mg tablets where to buy cialis in ontario cialis daily new zealand cialis generisches kanada look here cialis order on line bulk cialis buy online cialis 5mg generic cialis review uk buying brand cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:35 ب.ظ

You actually revealed this really well!
cialis y deporte opinioni cialis generico buy cialis uk no prescription brand cialis generic american pharmacy cialis cialis e hiv cialis en 24 hora order cialis from india cialis official site we use it 50 mg cialis dose
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:30 ق.ظ

Reliable facts. Kudos.
cialis side effects cialis daily viagra vs cialis vs levitra how to purchase cialis on line cialis para que sirve fast cialis online cialis 20 mg cost venta de cialis canada buy cheap cialis in uk buy cialis sample pack
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:02 ب.ظ

Thanks, Quite a lot of stuff.

price cialis per pill chinese cialis 50 mg cialis e hiv cialis with 2 days delivery buy cheap cialis in uk how to purchase cialis on line buying cialis on internet female cialis no prescription tadalafil 20mg enter site 20 mg cialis cost
پنجشنبه 19 مهر 1397 05:54 ب.ظ

You've made your position quite clearly!.
levitra without a doctor prescription levitra prices levitra prices levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra generic buy levitra online levitra 20mg levitra prices buy levitra levitra 10 mg prezzo
سه شنبه 10 مهر 1397 10:13 ق.ظ

Info clearly applied!.
buy cialis online nz cialis prices in england cialis en mexico precio where cheapest cialis achat cialis en itali generic low dose cialis estudios de cialis genricos buy cialis cheap 10 mg trusted tabled cialis softabs generic cialis in vietnam
یکشنبه 8 مهر 1397 06:11 ق.ظ

Truly many of awesome info!
we like it cialis soft gel cialis generique price cialis best cialis cost cuanto cuesta cialis yaho achat cialis en europe click here take cialis import cialis order generic cialis online online prescriptions cialis
شنبه 31 شهریور 1397 07:55 ب.ظ

Tips nicely taken..
online pharmacies legitimate canada vagra canadian prescription drugstore canada online pharmacies medication online pharmacies legitimate canadian discount pharmacies in ocala fl online pharmacies in usa canadian drugstore top rated canadian pharmacies online online drug store
چهارشنبه 28 شهریور 1397 09:13 ب.ظ

Incredible quite a lot of helpful facts.
buy cialis cheap 10 mg click now cialis from canada cialis kaufen order a sample of cialis cialis taglich cialis 5 mg schweiz generic low dose cialis side effects for cialis cialis for sale in europa click now buy cialis brand
سه شنبه 27 شهریور 1397 06:12 ب.ظ

You have made the point!
cialis wir preise cialis free trial achat cialis en europe cialis mit grapefruitsaft we choice cialis pfizer india cialis dosage cialis generisches kanada compare prices cialis uk preis cialis 20mg schweiz we like it cialis price
پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:17 ق.ظ

This is nicely expressed. .
brand cialis nl effetti del cialis tadalafil tablets cialis daily new zealand cialis 5mg billiger acquisto online cialis cialis qualitat cialis for daily use estudios de cialis genricos american pharmacy cialis
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:09 ب.ظ

Fantastic tips. Appreciate it!
online canadian discount pharmacies buy vistagra online safe canadian viagra online pharmacies tech school northwest pharmacies online canadian medications 247 canadian pharmacies stendra drugstore online india canada drug canada viagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:59 ق.ظ

You said it nicely.!
viagra pharmacy uk viagra online pharmacy viagra buy viagra safe to buy viagra online online viagra no prescription buy viagra online no rx buying viagra online without prescription viagra online viagra purchase uk getting viagra uk buy real viagra online
دوشنبه 12 شهریور 1397 04:13 ق.ظ

You reported that fantastically.
price cialis best side effects for cialis cialis italia gratis cialis dosage we choice cialis pfizer india cialis rckenschmerzen achat cialis en itali cialis tadalafil cialis 05 i recommend cialis generico
دوشنبه 22 مرداد 1397 04:48 ب.ظ

This is nicely said. .
buy online cialis 5mg best generic drugs cialis cialis 100 mg 30 tablet buy cialis sample pack import cialis free cialis cialis pills boards cialis rezeptfrei sterreich cialis generique order cialis from india
دوشنبه 7 خرداد 1397 05:10 ق.ظ

Thanks! I value this!
cialis online nederland buy cialis uk no prescription we use it 50 mg cialis dose india cialis 100mg cost cialis australia org buy cialis online legal interactions for cialis order cialis from india rx cialis para comprar buy cialis uk no prescription
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:50 ب.ظ

Helpful tips. Thank you!
calis we recommend cialis info import cialis cialis for bph generic cialis 20mg tablets cialis online deutschland cialis generico online when will generic cialis be available cialis generico in farmacia cialis sale online
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 09:00 ق.ظ

Beneficial forum posts. Thanks.
order viagra buy viagra online australia how to get viagra from doctor pharmacy buy online buying viagra online from canada viagra how to buy buy viagra online without prescription uk order viagra no prescription buying viagra online uk can you buy viagra without prescription
دوشنبه 28 اسفند 1396 04:30 ق.ظ

Nicely put. Cheers.
cuanto cuesta cialis yaho wow cialis tadalafil 100mg click here cialis daily uk cialis generico in farmacia effetti del cialis estudios de cialis genricos cialis vs viagra if a woman takes a mans cialis buying cialis on internet tadalafil 20 mg
جمعه 17 شهریور 1396 06:13 ب.ظ
My partner and I stumbled over here by a different page and thought I might as well check things out.
I like what I see so now i am following you.
Look forward to looking into your web page again.
سه شنبه 17 مرداد 1396 10:30 ق.ظ
Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot.
I hope to give something back and help others
like you aided me.
دوشنبه 21 فروردین 1396 04:55 ق.ظ
Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it ;) I may come back yet again since i have book-marked
it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide
other people.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی